TR | EN
Genel Bilgi
GÖRSEL SANATLAR BÖLÜMÜ, ülkemizde ve dünyadaki çağdaş sanat gelişmelerini takip eden ve bu gelişmeleri programına yansıtan disiplinlerarası bir bölümdür. Stüdyo derslerinin kuramsal derslerle desteklendiği programda, öğrenci yaratıcı üretim sürecini, düşünsel eylem gücüyle birleştirme pratiği edinir.
 
Konusunda uzman genç bir kadro ile dinamik bir eğitim vermeyi amaçlayan bölüm, yıllık etkinlikler kapsamında düzenlenen sanat oturumları, sergiler, workshoplarla farklı sanatsal bakış açılarını da öğrenciyle tanıştırır.
 
Resim, baskı-resim, heykel, enstelasyon stüdyolarını bünyesinde barındıran bölüm, öğrencilerine aynı zamanda fakülte dahilinde bulunan grafik stüdyo, fotoğraf stüdyosu, bilgisayar laboratuvarından faydalanma olanağı da sunar.
 
Öğrencilerin sanatsal üretim pratiği edinmeleri amacıyla geliştirilen programda seçmeli stüdyo derslerine ağırlık verilir. Bunun yanı sıra öğrencinin sanat tarihinden felsefeye kadar uzanan kuramsal alt yapıyı edinebilmesi için program kuramsal derslerle desteklenir. Görsel sanatlar Bölümü’nün seçmeli ders ağırlıklı bir programdan oluşması, öğrencinin farklı teknik ve yaklaşımlarla karşılaşmasını sağlayan disiplinlerarası bir eğitim modelinin tercih edilmesinden kaynaklanır. Bu yöntemle öğrenci, farklı disiplinlerden edindiği bilgi ve becerilerini entelektüel bir seviyeye taşır.
 
Görsel Sanatlar Bölümü mezunları bağımsız sanatçı olarak mesleklerini icra edebildikleri gibi yoğunlaşan sanat ortamımızda, galeri ve müze gibi kurumlarda yönetim görevlerinde yer alabilmekte ve sanatsal organizasyonlarda çalışabilmektedirler.